Arthurdendyus triangulatus (ploskavec)

Zaradenie – invázny druh vzbudzujúci obavy Európskej únie

new_zealand_flatworm_4

Zdroj fotografie: https://en.m.wikipedia.org/wiki/New_Zealand_flatworm

Introdukcia

Bol introdukovaný do Európy (Anglicko, Škótsko, Írsko) pravdepodobne v pôde s kontajnerovými exotickými rastlinami v podobe dospelých jedincov alebo vajec. Je možný naďalej výskyt druhu v záhradných centrách. Prvý krát bol spozorovaný v Belfaste v severnom Írsku, v roku 1963.

Znižuje kvalitu pôdy, tým, že sa živí dážďovkami a teda má aj nepriamy vplyv na produkciu rastlín a druhy živiace sa dážďovkami.

Na Slovensku nebol jeho výskyt potvrdený.

Popis

Suchozemský červ. Jeho dĺžka je variabilná, v závislosti od ich rozšírenia (dlhý od 1 cm po cca 17 cm), zužujúca sa smerom k prednej časti. Chrbtová časť je tmavohnedá, brušná (ventrálna) časť je červenohnedej farby. Mladé jedince sú biele až svetlo oranžové. Počas pohybu sa opakovane zdvíha pár milimetrov od substrátu a potom sa znova spustí, pohyb im uľahčuje hlien, ktorý produkujú epidermálne bunky.

Areál

Pochádza z Nového Zélandu.

Spôsob života

Počas dňa môžeme nájsť jedince na povrchu pôdy alebo zatiahnuté pod rôznymi predmetmi v tesnom kontakte so zemou.

Žije v pôde. Reprodukcia zahŕňa produkciu vaječných obalov dlhých asi 8 mm. Obaly sú lesklé, pružné a čerešňovo sfarbené, neskôr stmavnú na čiernu. Po inkubačnej dobe, závislej od teploty, sa z vaječného obalu vyliahnu malé svetlé jedince.

Potrava

Živí sa dážďovkami.