Amorpha fruticosa L. – beztvarec krovitý

Rad: Fabales
Čeľaď: Fabaceae

Zaradenie – invázny druh z národného zoznamu Slovenskej republiky

amorpha_fruticosa_j_kostalFotodokumentácia: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.

Opis druhu

Ker dekoratívneho vzhľadu, zvyčajne málo rozkonárený, dorastajúci do výšky 1 až 4 metre. Listy sú striedavé, nepárno perovité, mnohojarmové, dlhé až 30 cm. Jednotlivé lístky sú elipsovité, na vrchole len mierne zaoblené. V júni až júli tvorí dlhé súkvetia fialových alebo bielych kvetov, usporiadaných v strapcoch 5 až 17 cm dlhých. Jeden strapec môže obsahovať 30 až 80 kvetov. Plodom je struk.

Pôvod

Pôvodný areál druhu je v Severnej Amerike, z kade bol dovezený do Európy ako okrasná drevina a neskôr sa začal využívať aj na rekultivácie na spevňovanie svahov.

Ekológia

Ide o rýchlo rastúci ker s nízkymi nárokmi na podmienky prostredia. Znáša aj sucho, nízke úhrny zrážok a menej výživné pôdy. Ľahko zakoreňuje aj z malého odrezka z konára alebo z kúska koreňa v pôde a tým dokáže rýchlo zabrať veľkú plochu. Okrem vegetatívneho rozmnožovania je pri tomto druhu významné aj rozširovanie generatívne (semenami).

Rozšírenie v SR

Z parkových výsadieb a výsadieb popri cestách sa druh postupne rozšíril aj na ďalšie plochy. Patrí skôr medzi teplomilnejšie druhy a preto je viac rozšírený v teplejších častiach Slovenska. Rozširuje sa v okolí vodných tokov, kde tvorí rozsiahle porasty, tiež v okolí polí a na rumoviskách.

Mapa známeho rozšírenia druhu Amorpha fruticosa – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Amorpha fruticosa. Rozšírenie druhu je možné pozrieť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Pri tomto druhu nestačí len mechanické odstraňovanie výrubom, ale je potrebná aplikácia koncentrovaného registrovaného prípravku na ochranu rastlín (herbicídu) priamo na reznú plochu hneď po výrube. Využíva sa aj postrek celej rastliny herbicídom.

Informácia o druhu Amorpha fruticosa – na stiahnutie