Aster novi-belgii L. – astra novobelgická
Rad: Asterales
Čeľaď: Asteraceae
Nepôvodný druh s inváznym potenciálom – nie je zaradený do legislatívnych zoznamov inváznych druhov
Fotodokumentácia: Mgr. Daniel Baláž
Opis druhu
Astra novobelgická je trváca bylina, dorastajúca do 60 – 140 cm, vyššia a mohutnejšia ako astra kopijovitolistá. Stonka je holá, vzpriamená, v hornej časti rozkonárená, pod listami má zbiehajúce rady chĺpkov, alebo je riedko chlpatá pod úbormi. Listy vyrastajúce zo stonky sú podlhovasto kopijovité až vajcovito kopijovité, široké 0,4 – 2,5 cm, celistvo okrajové alebo oddialene pílkovité, na okraji drsné, sediace, objímavé, uškaté. Súkvetie je tvorené metlinou, zloženou z množstva úborov, 25 – 30 (40) mm širokých (väčších ako pri druhu astra kopijovitolistá), umiestnených na konci konárikov, ktoré rozkvitajú od augusta do októbra. Terčové kvety sú žlté a lúčové majú svetlofialovú, modrofialovú alebo bielu farbu. Zákrov je viacradový, odstávajúci, neškvrnitý, zelený, bez bieleho blanitého lemu. Plodom je nažka so štetinovitým zväzkom chĺpkov.
Pôvod
Pochádza zo Severnej Ameriky, z východnej časti USA a Kanady. Do Európy a na Slovensko bola dovezená ako okrasná rastlina.
Ekológia
Nie je náročný na podmienky stanovišťa. Najviac mu však vyhovuje hlinitá až hlinito-piesčitá vlhšia pôda, ale rastie aj na suchších miestach. Rastie v okolí vodných tokov, na ruderálnych stanovištiach. Rozmnožuje sa vegetatívne – rozrastaním a rozkonárovaním plazivých podzemkov, plazivými zakoreňujúcimi výhonkami alebo odrezkami.
Rozšírenie v SR
Vyskytuje sa roztrúsene najmä v nížinách, údolných nivách a kotlinách Slovenska. Najväčší výskyt druhu je v západnej časti nášho územia.
Mapa známeho rozšírenia druhu Aster novi-belgii – na stiahnutie
Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Aster novi-belgii. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na linku.
Metódy odstraňovania
Vhodným spôsobom odstraňovania je kosenie porastov druhu zásadne v období pred kvitnutím rastlín (najlepšie je opakovať kosenie viackrát ročne). Účinné je aj vykopávanie alebo vytrhávanie rastlín, ak ide o menšie porasty. Môžeme využiť aj chemický spôsob s použitím herbicídneho prípravku, tzn. prípravku na ničenie rastlín, ktorým sa porast postrieka.