Bunias orientalis L. – roripovník východný

Rad: Brasicales
Čeľaď: Brasicaceae

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotodokumentácia: Mgr. Jaroslav Košťál, PhD.

Opis druhu

Ide o dvojročnú až trvácu bylinu, dorastajúcu do výšky 25 – 120 cm. Jej stonka je v hornej časti bohato rozkonárená, s krátko stopkatými a bradavkovitými červenkastými žliazkami, väčšinou holá. Prízemné aj stonkové listy sú lýrovité, perovito laločnaté. Vyššie na stonke sú kopijovité, laločnaté a zúbkaté. Kvitne v máji až auguste svetložltými kvetmi, sústredenými v hustých súkvetiach (strapcoch). Plody sú nepukavé šešuľky, nepravidelne vajcovitého tvaru, nepravidelne hrboľaté, zúžené do zobáčika.

Pôvod

Pochádza z Arménskej vysočiny, z kade sa rozšíril do ostatných častí Ázie, napr. na Kaukaz, do Európy ale aj do Ameriky (pravdepodobne náhodne s osivom alebo dopravou).

Ekológia

Nemá vysoké nároky na podmienky stanovišťa, rastie v okolí železničných tratí, ciest, na medziach, ako burina na poliach, na lúkach, v okolí sídel. Rozširuje sa generatívne – semenami.

Rozšírenie v SR

V súčasnosti má roztrúsený výskyt v kotlinách Slovenska.

Mapa známeho rozšírenia druhu Bunias orientalis – na stiahnutie

Aktuálne zmapované rozšírenie druhu je možné pozrieť na stránke http://webgis.biomonitoring.sk/, kde si v hornom ľavom rohu vyberiete ikonu “Mapové vrstvy”, vo vrstvách označíte výskytové dáta a vyberiete si konkrétny druh – Bunias orientalis. Obmedzený počet do 500 záznamov je možné pozrieť aj na linku.

Metódy odstraňovania

Nakoľko ide prevažne o dvojročnú bylinu, je najvhodnejším spôsobom odstraňovania jej mechanické ničenie kosením. Plánovanie zásahu je potrebné sústrediť do obdobia pred kvitnutím druhu (najneskôr v čase kvitnutia druhu), aby sa zabránilo vysemeneniu a rozšíreniu na nové lokality. Biomasu je potrebné z lokality odstrániť.

Informácia o druhu Bunias orientalis – na stiahnutie