Býčko čiernoústy (Neogobius melanostomus)

neogobius_melanostomus_hf2415

Zdroj fotografie: http://www.hlasek.com/neogobius_melanostomus1cs.html

Introdukcia

Vysadená začiatkom 20. storočia najmä v okolí Prahy. Na jej rozšírení sa podieľali najmä akvaristi, vďaka jej vysokej odolnosti.

Popis

Je malá ryba s jemným telom, ktoré sa vyznačuje výraznou čiernou škvrnou na prvej chrbtovej plutve. Ich oči sú veľké a mierne vyčnievajú z hornej časti hlavy. Dorastajú do dĺžky 10 – 25 cm. Samce sú väčšie než samice. Nemajú plynový mechúr a preto sa pohybujú skákavým pohybom. Mladé jedince (do 1 roku) sú sivé. Počas dospievania sa ich sfarbenie obohacuje o čierne, hnedé a olivovo zelené škvrny. Samce v období rozmnožovania majú atramentovo čierne sfarbenie. Samce a samičky sú ľahko rozpoznateľné vďaka tvaru ich urogentiálnej papily, ktorá je biela až šedá u samcov a hnedá a krátka u samíc.

Areál

Vyskytuje sa v oblasti Čierneho mora a Azovského mora pozdĺž pobrežia a vo všetkých sladkých vodách a ich povodiach, v pobrežných jazerách a lagúnach. V riekach Krymu a Kaukazu: Mezib, Pshada, Vula, Kodori a Çoruh.

Biotop

Dokážu prežiť aj v slanej vode a preto sa nachádzajú aj sladkovodných a aj v morských ekosystémoch. Preferujú plytčinu s piesočnatým alebo kamenným dnom a hĺbkou 1 – 17 metrov.

Spôsob života

Samica môže klásť vajíčka až šesťkrát, v období od apríla do septembra. Samica kladie niekedy až 5000 vajíčok (vajcia sú veľké 4 mm x 2,2 mm.), o ktoré sa neskôr stará samec tak, že ich často premiešava a tým im okysličuje vodu. Samce strážia hniezda s vajíčkami a taktiež strážia aj novo vyliahnuté mláďatá.

Potrava

Živia sa mäkkýšmi, kôrovcami, červami, rybími ikrami, malými rybami a larvami hmyzu.

Informácia o druhu býčko čiernoústy – na stiahnutie