Cardiospermum grandiflorum – balónovec 

Rad: Sapindales
Čeľaď: Sapindaceae

Zaradenie – invázny druh vzbudzujúci obavy Európskej únie

1440px-cardiospermum_grandifl_gomera_flower

 

 

Fotodokumentácia: https://keys.lucidcentral.org/keys/v3/eafrinet/weeds/key/weeds/Media/Html/Cardiospermum_grandiflorum_(Balloon_Vine).htm

 

Opis druhu

Ide o trvácu, popínavú drevnatejúcu lianu, dorastajúcu do dĺžky viac ako 10 metrov. Vytvára viacero bočných stoniek, ktorých povrch je ryhovaný, holý,  na priečnom reze s jedným cievnym zväzkom. Listy sú striedavé, holé, s jemnými chĺpkami na žilnatine, na okraji hlboko vykrojené, na konci zaoblené. Terminálny lístok je 4,5 až 8 cm dlhý a 2 – 4 cm široký, kosoštvorcový, ostro ukončený, na báze klinovitý alebo zúžený. Bočné lístky sú menšie, 3 až 7 cm dlhé a 1.3 až 3 cm široké, oválne kopijovité, na báze tupé alebo zúžené. Jeho kvety sú jednopohlavné, drobné, biele až svetlozelené, so 4 kališnými lístkami 5 – 8 mm dlhé. Kvitne viackrít v priebehu roka. Semeno čiernej farby je jedno umiestnené v blanitej tobolke elipsovitého až oválneho tvaru, cca 3 – 5 cm dlhej, s jemne chlpatým povrchom.

Pôvod druhu

Pochádza z východnej Argentíny a Brazílie. Z tade sa postupne rozšíril do Afriky, Austrálie, Oceánie ale aj do Európy (Sicília, Taliansko, Malta, Portugalsko, Španielsko), na Kanárske ostrovy a ostrov Madeira.

Ekológia

Rastie na mokradiach, v okolí prameňov, riek. Nachádza sa aj v pôvodných lužných lesoch ale aj na skalnatých lokalitách, v urbanizovanom prostredí, v okolí ciest. Vyhovuje mu skôr vlhké a teplé podnebie, neprežíva v mraze.

Rozšírenie v SR

Druh doteraz nebol na Slovensku zaznamenaný.

Metódy odstraňovania

Najdôležitejšia je prevencia a rýchle zistenie výskytu druhu. Mladé jedince je možné vytrhávať  alebo vysekávať mačetou a odstrániť hlavný koreň, aby sa zabránilo opätovnej regenerácii druhu.

Je efektívne aj chemické odstraňovanie postrekom herbicídom, ale je potrebné zohľadniť vplyv na okolité rastliny, na ktorých druh rastie.