Hydrocotyle ranunculoides L. f. – pupkovník

Rad: Apiales
Čeľaď: Apiaceae

hydrocotyle-ranunculoides-13-2

Fotodokumentácia: https://www.minnesotawildflowers.info/flower/floating-pennywort

Opis druhu

Je to trváca plazivá vodná bylina. Jej stonky sú ponorené pod vodou alebo sa plazia smerom k brehu a v 3 – 10 cm intervaloch z ich kolienok vyrastajú voľne plávajúce korene a listy. Listy sú striedavé, s priemerom 40 – 100 mm, okrúhleho až obličkovitého tvaru, s troma až siedmimi zaoblene zubatými plytkými lalokmi a hlboko vykrojeným okrajom na báze listu, až ku lysej stopke, ktorá je umiestnená uprostred listu zospodu. V letných mesiacoch vedia narásť až do výšky 40 cm nad vodu.

hydrocotyle-ranunculoides-13-3

Kvitne a plodí od mája do októbra. Kvety sú umiestnené na holej stonke vyrastajúcej z pazuchy listov pod vodou a nad hladinou tvoria okrúhly strapec z 5 až 10 kvetov hviezdovitého tvaru, s 5-timi bielymi až zelenými lupienkami a 5-timi výraznými tyčinkami.

Fotodokumentácia: https://www.minnesotawildflowers.info/flower/floating-pennywort

Pôvod druhu

Pochádza zo Severnej Ameriky (USA a Britskej Kolumbie), Strednej a Južnej Ameriky a tropickej Afriky.

Prvý zaznamenaný výskyt na Slovensku

Druh zo Slovenska nie je známy.

Biotopy, v ktorých sa vyskytuje

Čiastočne zatienené alebo slnečné miesta v stojatých vodách (močiaroch, rybníkoch, v pobrežnej časti jazier) a v pomaly tečúcich riekach. Vyhovujú mu eutrofizované vody, ale nemá vysoké nároky na typ podložia (dokáže rásť aj na rašeliniskách).

Spôsoby rozmnožovania

Rozmnožuje sa vegetatívne rozrastajúcimi sa plazivými výhonkami, z ktorých vyrastajú z kolienok korene a následne sa vytvoria aj dcérske rastliny. Rastlina dokáže za deň narásť až o 25 cm. Dokáže vyrásť aj z fragmentu stonky. Viac ako 90 % fragmentov stonky dlhých 1 cm s jedným kolienkom (aj bez listov) dokáže zregenerovať za týždeň!

V zimných mesiacoch mu môžu časti nad vodou omrznúť, ale časti rastliny pod vodou sa zachovajú a opäť sa rozrastú už v skorých jarných mesiacoch, hneď po roztopení ľadu.

Známe spôsoby odstraňovania

Využívajú sa mechanické spôsoby (zber rastlín), chemické spôsoby (postrek herbicídom s účinnou látkou glyfosát) alebo kombinácia mechanického odstraňovania a následného ošetrenia plochy herbicídom.

9997

Fotodokumentácia: http://www.habitas.org.uk/invasive/photo.asp?item=9997

Použité podklady: https://www.nobanis.org/globalassets/speciesinfo/h/hydrocotyle-ranunculoides/hydrocotyle_ranunculoides.pdf

https://www.minnesotawildflowers.info/flower/floating-pennywort

Informácia o druhu Hydrocotyle ranunculoides – na stiahnutie