Mungo Geoffroyov (Herpestes javanicus)

mungo

Fotodokumentácia: https://tyskenisverige.wordpress.com/2010/08/30/a-day-in-k%C3%B8benhavn/dsc_0050/

Introdukcia a charakter invázneho potenciálu druhu

Zámerne zavlečený druh na ostrovy Maurícius, Fidži, Havaj, Kuba, Chorvátske ostrovy, Barbados, Francúzka Guyana a ďalšie ostrovy. Pôvodne mal slúžiť na chytanie hlodavcov v trstinových plantážach.
Problém spočíva v jeho zameraní sa na lov pôvodných druhov vtákov, cicavcov, plazov, ktoré predstavujú ľahšiu korisť ako hlodavce a tým spôsobuje vymieranie pôvodných druhov. Tiež rozširuje choroby (besnota).

Popis

Má štíhle telo s krátkymi nohami. Hlava je pretiahnutá so špicatým ňufákom. Chvost je robustný a postupne sa zužuje po celej dĺžke. Dosahuje dĺžku 50 – 67 cm, uši sú krátke a takmer ich nevidno. Srsť je krátka, na ktorej sú svetlo až tmavo hnedé škvrny. Spodná strana srsti je svetlejšia.

Areál

Druh pochádza zo severnej časti Saudskej Arábii z Iránu, Iraku, Afganistanu, Indie, Nepálu, Barmy, Thajska, Malajzie, Laosu, Vietnamu a z južnej Číny.

Biotop

Uprednostňuje suché stanovištia na ktorých prevládajú trávne porasty a riedke lesy a kroviny. Nachádzame ho často aj pri ľudských príbytkoch. Rozdielne podmienky majú na ostrovoch, zatiaľ čo na Havaji dosahuje tento druh hustú populáciu, ktorá využíva aj vlhkejšie oblasti, na ostrove Maurícius ich môžeme nájsť v skalných štrbinách, vysokej tráve či trstinovej plantáži.

Spôsob života

Môže sa rozmnožovať dva-tri krát do roka. Samice majú v jednom vrhu zvyčajne 3 mláďatá, ktoré pohlavne dospievajú v 10 mesiaci života a dožívajú sa 3-4 roky.

Potrava

Všežravec, má veľmi pestrú stravu, ktorá sa skladá z drobných cicavcov, vtákov, bezstavovcov a rastlinného materiálu, napr. ovocia.

zdroj: http://www.cabi.org

Informácia o druhu mungo Geoffroyov (Herpestes javanicus) – na stiahnutie