Pennisetum setaceum  (Forssk.) Chiov. – perovec veľkoklasý

Rad: Poales
Čeľaď: Poaceae

 pennisetum-setaceum1b

Fotodokumentácia: http://nathistoc.bio.uci.edu/plants/Poaceae/Pennisetum%20setaceum/Pennisetum%20setaceum.htm

Opis druhu

Je to trváca trsnatá tráva vysoká 1 – 2,5 m, s úzkymi prehnutými listami širokými len 0,2 – 0,4 cm a dorastajúcimi do dĺžky 0,6 m. Listové pošvy sú zvyčajne hladké ale často majú okraje lemované bielymi chĺpkami. Druh v čase kvitnutia tvorí početné valcovité štetinaté klasy svetlozelenej až svetlohnedej farby s mierne ružovým nádychom, dlhé 8 – 35 cm, ktoré vyrastajú na stonke až 1,2 m vysokej. A neskôr početné klasy ružových až fialových semien, ktoré sa tvoria koncom leta a začiatkom jesene.

Fountain grass.

Pôvod druhu

Pochádza z otvorených saván východnej časti Afriky, tropickej časti Afriky, Blízkeho Východu a juhozápadnej Ázie. Do väčšiny krajín bol dovezený ako okrasná tráva a masívne sa rozšíril v niektorých regiónoch USA, južnej Afriky, na Hawaji, Kanárskych ostrovoch a v Austrálii.

Výskyt na Slovensku

Jeho krížence sú vysádzané v záhradníctve ako dekoratívne trávy. Nie sú známe údaje o jeho expanzii do voľnej prírody.

Biotopy, v ktorých sa vyskytuje

Uprednostňuje pobrežné a polopúštne ekosystémy, savany, suché trávnaté porasty, kroviny, narušené otvorené plochy, ale rastie aj v okolí ciest a železníc. Uprednostňuje slnečné miesta s dobre priepustnými pôdami, ale nachádzame ho aj na ťažších pôdach a v miernom zatienení. Dobre rastie v oblastiach s malým množstvom zrážok (až menej ako 127 mm/rok), ale aj v oblastiach s viac ako 600 mm zrážok ročne. Neznáša silné mrazy.

Druh má schopnosť rýchleho rastu (zaraďovaný k tzv. C4 druhom) a predstavuje silného konkurenta oproti pôvodným druhom rastlín. V miestach svojho rozšírenia zvyšuje riziko vzniku a šírenia požiarov. Samotný druh je dobre prispôsobený prípadným požiarom a následne sa prejavuje zvýšenou intenzitou rastu. To umožňuje druhu úplne obsadiť priestor poškodený požiarom za 2-3 roky a tým znížiť biodiverzitu rastlín a druhov živočíchov na minimum.

1024px-pennisetum_setaceum-guinther

Fotodokumentácia: https://en.wikipedia.org/wiki/Pennisetum_setaceum#/media/File:Pennisetum_setaceum-Guinther.jpg

Spôsoby rozmnožovania

Prevažuje generatívne rozmnožovanie semenami, ktoré sú roznášané vetrom, vodou, príp. vtákmi a zachovávajú si klíčivosť až 6 rokov. Ale množí sa aj vegetatívne delením trsov.

Spôsoby odstraňovania

Pri skoro zistenom výskyte je možné semenáčiky a mladé rastliny ľahko vytrhnúť, väčšie rastliny je potrebné vykopať alebo vyrýľovať. Pri odstraňovaní druhu v čase kvitnutia je potrebné najprv starostlivo odstrihnúť súkvetia a umiestniť ich do vriec, aby sa nemohli vysemeniť. Je známe podráždenie kože pri manipulácii s listami a semenami druhu, preto je potrebné využívať ochranné pomôcky (rukavice).

Z mechanických spôsobov odstraňovania druhu sa využíva aj pastva kozami alebo v polopúštnych oblastiach ťavami. Dobytok zažerie len mladé výhonky, staršie už obchádza.

Úspešné je aj chemické odstraňovanie postrekom herbicídmi, najmä ak ide o dominantné porasty tohto druhu.

Použité podklady:
https://plantright.org/invasive/pennisetum-setaceum/
https://www.cabi.org/isc/datasheet/116202
https://dlnr.hawaii.gov/hisc/info/invasive-species-profiles/fountain-grass/
https://en.wikipedia.org/wiki/Pennisetum_setaceum