Prosopis juliflora (Sw.) DC.
Rad: Fabales
Čeľaď: Fabaceae
Zaradenie – invázny druh vzbudzujúci obavy Európskej únie
Fotodokumentácia: https://www.landerprosopis.com/history-of-prosopis-juliflora
Opis druhu
Veľký opadavý ker alebo menší strom, dorastajúci do výšky 5 – 12 m, za priaznivých podmienok môže dorastať až do výšky 20 m. Kôra je sivohnedá, drsná a vláknitá, mení sa od jemne rozpukanej až po ryhovanú. Listy sú striedavé, s 1 – 3 pármi lístkov druhého rádu, ich vreteno je zakončené mäkkým hrotom. Lístky sú podlhovasté, 7 – 17 mm dlhé a 2 – 3 mm široké, na vrchole tupé, niekedy s hrotom. Palístky sú najviac 1 cm dlhé, obvykle tŕnisté. Kvetenstvo je úžľabné, husté, 4 – 8,5 (10) cm dlhé, valcovité, s krátkymi kvetnými stopkami. Kalich je miskovitý, cca 1 mm dlhý, z ktorého vyrastá 5 voľných korunných lístkov, cca 3 mm dlhých, žltozelených, na okraji a na špičke brvitých. Tyčiniek je 10, voľných, asi 4 mm dlhých. Plodom je struk, dlhý 16 – 23 (30) cm a 1 – 1,2 cm široký, takmer rovný alebo niekedy až polkruhovito zahnutý, slabo zaškrcovaný, svetlo žltý, lysý. Obsahuje 10 – 18 (30) semien.
Vytvára tiež veľmi rozsiahlu koreňovú sústavu. Korene sa môžu rozrásť do vzdialenosti až 30 m od kmeňa a prerastajú do hĺbky niekoľko desiatok metrov. V koreňovom systéme si udržuje zásobné látky v období stresujúceho chladu alebo sucha, kedy zhadzuje listy.
Pôvod druhu
Pochádza z Ameriky, pôvodný areál sa tiahne od severného Mexika až po Venezuelu a severné oblasti Peru, pôvodný je zrejme aj na Galapágoch. V súčasnej dobe je rozšírený v suchých oblastiach subtrópov a trópoch celého sveta (v Ázii, Afrike a na Arabskom polostrove).
Biotopy, v ktorých sa vyskytuje
Rastie v suchých a teplých oblastiach, optimálne v územiach s priemernými teplotami 15 – 25 °C a ročnými zrážkami 250 – 600 mm, ale prežíva aj v púštnych oblastiach s menej ako 50 mm zrážok. Je prispôsobený na prežitie a prosperovanie vo veľmi drsnom púštnom prostredí.
Spôsoby rozmnožovania
Produkuje veľké množstvo semien, ktoré majú klíčivosť aj 10 rokov. Semená sú rozširované zvyčajne živočíchmi, v krajinách , kde sa rozšíril sú to najmä hovädzí dobytok, ošípané, ale aj voľne žijúce druhy, najmä paviány, divé osly a gazely.
Výskyt na Slovensku
Druh sa na území Slovenska nevyskytuje.
Známe spôsoby odstraňovania
Zabezpečiť úplnú eradikáciu druhu je veľmi problematické, časovo a finančne náročné. Uprednostňuje sa odstraňovanie drevín výrubom a následné odstraňovanie výmladkov. Nevyhnutná je rekultivácia územia pôvodnými druhmi.