Rak signálny (Pacifastacus leniusculus)

Zaradenie – invázny druh vzbudzujúci obavy Európskej únie

rak signalny

Zdroj fotografie: http://rybicky.net/obr/plzi/max/783.jpg

Introdukcia

– zámerný prenos ľuďmi, umele vysadený do Európy (1959 Švédsko)
– ohrozuje naše pôvodné raky a môže mať vplyv aj na ostatné vodné organizmy (potravný konkurent, možné poranenie rýb klepetami)
– prenáša račí mor (pleseň Aphanomyces astaci), ale sám je voči nemu rezistentný
– u nás je známy od roku 2007 v rieke Morava

Popis

Druh je mohutnej konštrukcie, dorastá do veľkosti 16 cm. Telo je stredne až tmavo hnedé, spodná časť tela je svetlohnedá. Na hladkej hlavohrudi je dlhý a špicatý čelný hrot (rostrum) s dvomi pármi postorbitálnych líšt. Samice majú menšie klepetá a väčšie bruško a sú aj celkovo menšie ako samčeky. Klepetá sú červené (hladké, široké a celkovo mohutné) s bielym až bielomodrým kĺbom, typickým znakom pre tento druh.

Areál

Druh pochádza zo Severnej Ameriky, zo štátov Kalifornia a Nevada, z kadiaľ bol introdukovaný do Európy (najrozšírenejší nepôvodný druh v Európe).

Biotop

Oproti našim pôvodným rakom vykazuje vyššiu odolnosť voči organickému znečisteniu a má menšie nároky na kyslík rozpustený vo vode. Prirodzene sa vyskytuje v chladnejších oblastiach.

Spôsob života

Raky sa rozmnožujú na jeseň. Plodnosť raka sa pohybuje od 200 – 300 ks vajíčok. Larvy sa liahnu v závislosti na teplote od apríla do júla. Asi dva týždne po vyliahnutí, do prvého zvliekania, sa pridržujú bŕv na brušných nôžkach pod ohnutým zadočkom samice. Reprodukcie sú schopné od 3 rokov. Môže sa dožívať až 20 rokov.

Potrava

Všežravec, loví v noci.

Informácia o druhu rak signálny – na stiahnutie