Slnečnica pestrá (Lepomis gibbosus)

lepomis_gibbosus_hc6145

Zdroj fotografie: http://www.hlasek.com/lepomis_gibbosus_hc6145.html

Introdukcia

V európskych vodách sa nachádza v dôsledku neuváženej introdukcie v minulosti. V súčasnosti sa prirodzene šíri riečnymi systémami.
Na našom území je významným faktorom jej prenikania do povodí i zarybňovanie bez dôslednej selekcie násad. Známe sú i prípady vysadenia druhu na niektoré lokality akvaristami.
Jedná sa o agresívny druh ryby s výraznou potravnou a priestorovou konkurenčnou schopnosťou a úspešnou reprodukčnou stratégiou.

Popis

Pohlavnú dospelosť dosahuje v prvom, až druhom roku života. Obdobie neresu prebieha od mája do júla. Dorastá do veľkosti 10 – 15 cm (max. 30). Dožíva sa približne 7 – 10 rokov (max. 18). Dosahuje hmotnosť 100 až 150 g. Dorastá do hmotnosti 100 až 150g. Tvar tela je okrúhly. Chrbtová plutva je v prvej polovici ostnitá. Na žiabrovom viečku je u samcov výrazná dominantná čierna škvrna s menšou polmesiacovitou jasnočervenou časťou. Celkové sfarbenie tela možno najčastejšie charakterizovať ako modrasté s tmavými škvrnami.

Areál

Pôvodne obývala vodné biotopy predovšetkým východnej časti Severnej Ameriky. Postupom času bola vysadená na mnohých iných miestach USA a Kanady. V súčasnosti je na Americkom kontinente rozšírená pozdĺž Atlantického pobrežia od Nového Brunswicku až po Georgiu, ako aj v hornom toku rieky Mississippi a v povodí veľkých jazier, od južnej Kanady, Dakoty až po Mexický záliv. Introdukovaná bola i do niektorých juhoamerických štátov.
Do Európy bola privezená po v roku 1887 do Francúzska. Dnes sa vyskytuje od Francúzska a Anglicka, až po hranice SNŠ, s výnimkou Iberského polostrova, Škandinávie, Dánska, Fínska a Grécka. Do slovenského povodia Dunaja a hlavne súvisiacich ramien prenikla z Maďarska, kde ju vysadili už v roku 1904.

Biotop

V pôvodnom areáli rozšírenia obýva predovšetkým jazerá a zátočiny riek. Uprednostňuje čisté, teplejšie, stojaté vody s porastom vodných makrofytov. V našich podmienkach osídľuje najmä menšie vodné nádrže, inundačné jazierka, ramená riek a melioračné kanály.

Spôsob života

Jedná sa o druh ryby osídľujúci celý vodný stĺpec. Slnečnice žijú v húfoch, ktorých hustota klesá s rastúcim vekom jedincov. Najväčšiu aktivitu prejavujú počas dňa. Trenie prebieha od mája do júla. Samec po nerese ochraňuje ikry a následne počas prvých dní aj vyliahnutú rybiu mlaď.

Potrava

Všežravec.

Informácia o druhu slnečnica pestrá – na stiahnutie