Škorec  tmavočervený (Acridotheres tristis

indian_myna

Zdroj fotografie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Common_myna

Introdukcia

Druh sa využíval na ničenie hmyzu alebo chov v klietkach pre svoj spev a schopnosť napodobňovať rôzne zvuky a ľudskú reč. Má negatívny vplyv na biodiverzitu (potravný, biotopový konkurent) a poľnohospodárstvo – spôsobuje škody na úrode (ovocie, najmä hrozno, ale aj obilniny), prenáša semená rôznych burín. Je potenciálny prenášač vtáčej malárie a exotických parazitov, ako napríklad roztoč Ornithonyssus bursia, ktorý môže u ľudí spôsobovať dermatitídu.

Na Slovensku nebol jeho výskyt potvrdený.

Popis

Druh má hnedé telo, čiernu hlavu a žltú škvrnu za okom. Zobák a nohy sú výrazne žlté. Na vonkajších primárnych plochách je biela škvrna, spodná časť krídla je tiež biela. Samec aj samica majú podobné sfarbenie, dorastajú do veľkosti 23 cm.

Areál

Pochádza z Ázie, z oblasti od Iránu, Uzbekistanu, Pakistanu, Indie a Kazachstanu po Malajziu a Čínu.Zzo svojho pôvodného areálu sa rozšíril aj do ďalších častí sveta (napr. Kanada, USA, južná Afrika, ostrovy v Indickom oceáne), veľké škody spôsobuje najmä v Austrálii.

Spôsob života

Obýva riedke otvorené lesy, trávne oblasti, polia a nájdeme ho aj v blízkosti ľudských obydlí.

Škorec žije v pároch po celý život. Rozmnožuje sa počas celého roka. Hniezdi v dutinách, znáša 4-6 vajec, inkubačná doba je 17-18 dní. Využíva aj hniezda iných vtákov (môže odstrániť z hniezda už ich vyliahnuté mláďatá), v blízkosti ľudských obydlí môže zahniezdiť v rôznych škárach, dutinách aj na budovách. V porovnaní s pôvodnými hniezdnymi druhmi je škorec tmavočervený extrémne agresívny, čím môže vytlačiť hniezdiace páry pôvodných druhov, čo znižuje ich reprodukciu.

Potrava

Všežravec, ale v potrave prevláda hmyz. Dobre sa prispôsobil životu v blízkosti ľudských obydlí.