Lespedeza cuneata – lespedéza trváca

Rad: Fabales
Čeľaď: Fabaceae

Zaradenie – invázny druh vzbudzujúci obavy Európskej únie 

DIGITAL CAMERA720px-%eb%b9%84%ec%88%98%eb%a6%ac_3

Fotodokumentácia: https://en.wikipedia.org/wiki/Lespedeza_cuneata

Opis druhu

Ide o trvácu bylinu s rozvetvenou stonkou, dorastajúcou až do výšky 2 metrov. Spodná časť stonky drevnatie. Rastlina je husto olistená na celej stonke, listy sú tenké, zložené z troch lístkov dlhých do 2,5 cm, na konci zaoblených s vybiehajúcim rebrom. Kvety vyrastajú jednotlivo alebo v skupinkách z pazúch listov. Často ostávajú zatvorené a sú samoopelivé. Otvorené kvety sú biele, krémové až ružové. Vytvárajú sa od júla do septembra. Plodom je struk s jedným semenom.

Pôvod

Pochádza z Ázie a východnej Austrálie. Rozšíril sa do Severnej Ameriky, južnej Afriky, Brazílie a Mexika.

Ekológia

Rozmnožuje sa generatívne (semenami), ktoré sú rozširované živočíchmi.

Rastie na narušených pôdach, trávnych porastoch, v okolí ciest. Má hlboko koreniaci systém, ktorý mu umožňuje prežiť aj na skalnatých a menej výživných pôdach. V prípade rozšírenia rýchlo znižuje početnosť pôvodných druhov rastlín (alelopatické pôsobenie).

Rozšírenie v SR

Na území Slovenska zatiaľ nie je evidovaný vo voľnej prírode.

Metódy odstraňovania

Vytrhávanie alebo vykopávanie druhu je problematické, lebo má hlboký koreňový systém. Kosenie je možné len v prípade, že rastie na lúkach a pasienkoch. Na skalnatých loklaitách je problematické z dôvodu ich dostupnosti. Vypaľovanie tiež nie je veľmi efektívne, nakoľko hneď po požiari vyháňa nové výhonky.

Využíva sa najmä postrek herbicídnymi prípravkami a kombinácia mechanického a chemického odstraňovania. Neskoré letné vypaľovanie môže znížiť vitalitu dospelých rastlín, odstrániť tohoročné semená, rovnako ako niekoľkokrát opakované kosenie. Následne sa oslabené rastliny ošetria herbicídnym prípravkom.