Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax)
Fotodokumentácia: http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=589
Introdukcia a charakter invázneho potenciálu druhu
Nedávno introdukovaný druh v Európe pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy (2004), prvý krát spozorovaný v juhozápadnom Francúzku. Druh prudko zvyšuje svoju populáciu.
Sršne ázijské sa živia našimi včelami (Apis melifera) a týmto narúšajú ekologickú úlohu včiel. Zároveň predstavujú potenciálnu hrozbu aj pre alergikov.
Popis
Vespa velutina je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň. Kráľovné dosahujú dĺžku 30 mm, samce sú o niečo menšie 24 mm a ostatné jedince merajú okolo 20 mm. Tento druh má výrazne žlté nohy – typické pre tento druh: Sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
Nižšie sú uvedené rozlišovacie znaky medzi sršňom ázijským (Vespa velutina) a sršňom obyčajným (Vespa crabro).
Fotodokumentácia: http://laoropendolasostenible.blogspot.sk/2015/03/la-avispa-asiatica-una-grave-enemiga.html
Areál
Väčšina druhov pochádza z centrálnej a južnej Ázie s výnimkou európskych druhov Vespa cabro a Vespa orientalis ktorý sa vyskytuje hlavne v sub-stredomorskom regióne.
Biotop
Hniezda si stavajú zvyčajne v nízkych kríkoch, potom hniezdo opustia po niekoľkých mesiacoch a rýchlo stavajú hniezdo v korune stromov.
Spôsob života
Kráľovná začne na jar budovať hniezdo, do ktorého v krátkej dobe nakladie vajíčka. Kráľovná je v tomto období zraniteľná až kým sa nevyliahnu robotnice, potom hniezdo rastie enormnou rýchlosťou až do jesene. V hniezde sa môže nachádzať niekoľko 100 alebo 1000 jedincov. Samce a robotnice umierajú ešte pred zimou.
Potrava
Loví veľmi širokú škálu hmyzu vrátane múch, vážok a ďalších. Napádajú aj včelstvá a majú tendenciu obsadzovať včelín, naše európske včely sa proti ním nedokážu brániť.
Zdroj: http://link.springer.com
Informácia o druhu sršeň ázijský (Vespa velutina) – na stiahnutie